Medzinárodný deň bez internetu – 29. januára 2022

Pamätáš si, kedy si bol naposledy reálne aspoň deň offline? Naše životy sú už natoľko späté s internetom, že už sme zabudli tráviť čas bez neho.
Ani si neuvedomujeme, koľko skvelých činností nám vymizlo zo života, lebo ho trávime mnohokrát zbytočným scrollovaním.

Skús sa hecnúť, vystúp zo svojej komfortnej zóny, lebo už túto sobotu, 29. januára, je Medzinárodný deň bez internetu. Priprav si niekoľko činností, ktoré by si mohol pokojne robiť bez internetu. Existuje lepší dôvod ako Medzinárodný deň bez internetu, aby si sa venoval tomu, čo máš naozaj rád?
Napríklad choď do lesa, spravte si výlet s kamarátmi, rodinou. Ak vám práve príroda nie je po chuti, môžete si spraviť výlet do okolitého mesta, prípadne na miesto, kde si vždy chcel ísť. Skús to dať celé offline, nachystaj si všetko dopredu a potom sa riaď inštinktom. Kúp papierovú mapu, vytlač si dopravné spoje domov… kedysi sme takto fungovali úplne prirodzene a vôbec to nebola taká veda, ako teraz.

Alebo čo takto urobiť si deň relaxu. Dáš si detox od online sveta a necháš svoje starosti a myšlienky voľne plynúť preč. Daj si vaňu, čítaj knihu, skladaj puzzle, pozri si film, venuj sa koníčkom. Rob to, pri čom sa ti najlepšie oddychuje.

Zašportuj si. Stále viac zabúdame na potrebný pohyb. Síce sa nemusíme nutne cítiť zle a byť obézni, no naše telo pohyb potrebuje.

Ver, že tvoj deň bude rozhodne bohatý na zážitky. Hlavne si ich uchovávaj vo svojej hlave a nie na sociálnych sieťach. Aspoň na jeden deň. Ak si si už dlho plánoval deň offline, teraz máš perfektnú príležitosť.

Táto kampaň nie je zameraná proti internetu ako takému, ale proti jeho nadmernému používaniu.

A teda tu je pár dôvodov, prečo si pripomenúť Medzinárodný deň bez internetu:

• pretože je príliš ľahké vynechávať vzájomnú reálnu komunikáciu s rodinou, priateľmi a susedmi,
• pretože internet môže byť návykový a tak nezaškodí šoková terapia – deň bez internetu,
• pretože trávenie času na sociálnych sieťach vám neposkytuje dennú dávku vitamínov a minerálov,
• pretože my všetci potrebujeme čas na premýšľanie a reflexiu,
• pretože reálny svet je obdivuhodné miesto,
• pretože ak vás rozzúril už len samotný nápad, určite potrebujete deň bez internetu.