Kalendár 2019-2020

Apríl 2020

DÁTUMUDALOSŤ
1.4.  Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníkov  
7.4.  Zápis žiakov do 1. ročníka  
7.4.  Deň bez sladkostí  
20. – 24.4.  Deň narcisov, charitatívna zbierka  
22.4.  Deň Zeme  

Marec 2020

DÁTUMUDALOSŤ
2. – 6.3.  Jarné prázdniny  
9. – 13.3.  Lyžiarsky výcvik  
11.3.  Návšteva predškolákov u našich prvákov  
16.3.  Školské kolo Hviezdoslavovho Kubína  
17.3.  Krajské kolo Matematickej olympiády  
17.3.  McDonald cup – futbal (I.stupeň)  
19.3.  Nepovinná poézia s Lukášom Latinákom  
19.3.  Okresné kolo Biblickej olympiády  
20.3.  Okresné kolo Chemickej olympiády  
21.3.  Svetový deň poézie  
22.3.  Svetový deň vody  
23.3.  Matematický klokan  
24.3.  Hviezdoslavov Kubín – OK poézia  
24.3.  Krajské kolo Dejepisná olympiáda  
24.3.  Pytagoriáda P 3, 4, 5  
24.3.  Spišské divadlo – Kráska a netvor – 5. a 6. ročník  
25.3.  Pytagoriáda P 6,7,8  
26.3.  Hviezdoslavov Kubín – OK próza  
27.3.  Metodický deň pre učiteľov  

Február 2020

DÁTUMUDALOSŤ
6.2.  Okresné kolo súťaže v umeleckom prednese povestí Šaliansky Maťko J.C. Hronského Súťaž Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského sa od svojho vzniku v roku 1991 vyprofilovala na významnú a celoslovensky veľmi dobre známu súťaž v prednese slovenských povestí. Preto je pre našu školu česť, že už niekoľko rokov sme organizátormi jej okresného kola ZŠ Košice – okolie. Nadaní recitátori z nášho okresu sa ani tento krát nedali zahanbiť. 5. februára 2020 opäť predviedli výborné výkony, keď majstrovsky podali povesti z rôznych kútov Slovenska. Vypočuli sme si Povesť o košickej bielej húske, Budatínskom hrade, Studni kráľa Mateja, Čiernom bocianovi v Slanských vrchoch či O človeku, čo chcel čertom postaviť kostol.   Niektoré texty pobavili, iné rozosmutneli. Celkovo odznelo z úst mladých recitátorov 46 povestí. Svoje zastúpenie malo  19 škôl v okrese. Teší nás, že medzi nimi nechýbali ani žiačky našej školy, a to nasledovne: Sára Jenčíková (I.kategória) získala 3. miesto, Darja Mačingová (II.kategória) sa stala víťazkou a postúpila do krajského kola, Terezka Kolesárová (III. kategória) obsadila 2. miesto. Srdečne im blahoželáme a Darji držíme prsty v krajskom kole,ktoré sa uskutoční 25.02. 2020 v Košiciach. Pripájame tiež výsledkovú listinu!  
6.2.  Okresné kolo Geografickej olympiády  
6.2.  Svetový deň bez mobilu  
6.2.  Triedna schôdza ZRPŠ pre žiakov IX.A Informácie pre rodičov.pdf  
7.2.  Karneval pre žiakov I. stupňa  
7.2.  Valentínsky ples pre žiakov II. stupňa  
12.2.  Gaming Decathlon – súťaž tímov žiakov 9. ročníkov Prvý ročník krajskej súťaže organizovanej anglickým bilingválnym gymnáziom  FUTURUM preveril nielen naše vedomosti, ale aj dôvtip, kreativitu, pohotovosť, všeobecnú rozhľadenosť a vzájomné poznanie sa. Trojčlenný tím žiakov IX.A  v zložení Peter Kretovič, Michaela Michaliková a Jonáš Mačinga sa musel popasovať s desiatimi interaktívnymi hrami v anglickom jazyku.  Ďakujeme za ÚSPEŠNÚ REPREZENTÁCIU.                                                                                     Mgr.Konczová Eva                  
14.2.  Okresné kolo Dejepisnej olympiády  
22.-26.2.  Medzinárodný týždeň priateľstva  
24.2.  Triedna schôdza ZRPŠ pre žiakov VII. ročníkov ohľadom LVK  
24.2.  Divadelné predstavenie DJZ Prešov pre I. stupeň – Červená čiapočka  
26.2.  Divadelné predstavenie DJZ Prešov pre žiakov 7. – 9. ročníkov – Zbabraná hra  
3.-29.2.  Výrobky z odpadu (tvorivé aktivity)  

Január 2020

DÁTUMUDALOSŤ
15.1.  Okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku Dňa 15.01.2020 sa uskutočnilo okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku v Moldave nad Bodvou. Víťazka školského kola kategórie 1B, Michaela Michaliková z IX.A, reprezentovala našu školu v okresnom kole. V silnej konkurencií obsadila 11.miesto, stala sa úspešnou riešiteľkou. Srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov.                                                                                     Mgr. Konczová Eva   
24.1.  Deň komplimentov  
27.1.  Klasifikácia prospechu a správania sa žiakov za I. polrok  
29.1.  Okresné kolo matematickej olympiády pre žiakov 5. a 9. ročníka. 29.januára 2020 sa uskutočnilo okresné kolo matematickej olympiády pre žiakov 5. a 9. ročníka. 5.ročník: Ester Stella Sučíková – 1. miesto                Kristián Bokor – úspešný riešiteľ                Rebeca Šimková – úspešný riešiteľ 9.ročník: Ivana Kozáková – 1. miesto  
31.1.  Odovzdávanie Výpisov vysvedčení  

December 2019

DÁTUMUDALOSŤ
1.12.  Deň boja proti AIDS  
6.12.  Mikuláš  
10.12.  Návšteva planetária IV.A/IV.B  
10.12.  Pytagoriáda – žiaci 3., 4. a 5. ročníka  
11.12.  Pytagoriáda – žiaci 6., 7. a 8. ročníka  
13.12.  Psíčkovo – divadelné predstavenie pre I. stupeň V piatok 13. decembra k nám (do kultúrneho domu) zavítali profesionálny herci Divadla J. Záborského v Prešove, aby sa predstavili v činoherno-hudobnom predstavení s prvkami detského muzikálu – Psíčkovo. Predstavenie bolo určené pre žiakov I. – IV. ročníka. Často vážne a závažné témy herci podávali hravou, úsmevnou a nevtieravou formou umocnenou výstižnými, vtipnými a originálnymi pesničkami. Deti svojimi reakciami pomáhali dotvárať jednotlivé scény a výstupy. Súdiac podľa ich bezprostredných reakcií, predstavenie sa im páčilo.   
13.12.  Divadelné predstavenie v anglickom jazyku pre VII. ročník Jack & Joe   Tak ako každý rok, opäť sme sa tešili na martinské divadlo,a na ich divadelné predstavenie v anglickom jazyku. Žiaci 7.A a 7.B triedy boli nadšení moderným, vtipným prevedením a zrozumiteľnosťou hry. Prišli si na svoje a zároveň si upevnili svoje jazykové schopnosti. Po divadelnom predstavení na nás už čakali vianočné trhy v centre Košíc.                                                     Mgr. Konczová Eva, Mgr. Sauerová Lenka  
15.12.  Vianočná akadémia pre obec K nastoleniu vianočnej atmosféry neoddeliteľne patrí aj vystúpenie žiakov našej školy. Aj tento krát sa predviedli krásnym  kultúrnym programom, v ktorom ukázali svoj talent, Stalo sa tak v nedeľu 15. decembra 2019, kedy sála kultúrneho domu opäť raz praskala vo švíkoch.  Hovorené slovo sa striedalo s pesničkami, tancami i hrou na hudobné nástroje. Na pódiu sa vystriedalo 135 účinkujúcich detí, ktoré pod vedením svojich pani učiteliek pripravili obyvateľom obce jedinečný umelecký zážitok.    
20.12.  (Pred)vianočný deň  

November 2019

DÁTUMUDALOSŤ
4.11.Mobilné planetárium / 3. a 4. ročník
6.11.  Mobilné planetárium / 1. a  2. Ročník Do tretice k nám mobilné planetárium zavítalo 6. novembra. Tento krát si pod hviezdnu kupolu ľahli žiaci I.A/B a II.A/B triedy. Putovali po vesmíre, „vážili“ jednotlivé planéty a obohatili si svoje doterajšie poznatky a predstavy o tom, čo je to vesmír a ako funguje. Nikto pri tom nezaspal. Naopak, pánovi lektorovi kládli zaujímavé otázky a spolu debatovali. Bola to veľmi príjemná hodina.    
6.11.  Florbal, chlapci – okresné kolo 6.11.2019 si naši florbalisti okúsili svoje sily na ZŠ v Rozhanovciach v postupovom kole so šiestimi základnými školami okresu Košice – okolie. Tento krát šťastena nebola na ich strane. Chalani sa museli uspokojiť s dobrým pocitom z hry, ale nie z víťazstva. Platilo to staré známe – „Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa.“  
8.11.  IT show Aj tento rok pripravili „muži v modrom“ v spolupráci s predstaviteľmi svetových IT gigantov a redakciou TOUCH IT už 3. ročník úspešnej a jedinečnej výstavy IT SHOW v OC OPTIMA v Košiciach. Zúčastnili sme sa jej aj my, žiaci VII. A a VII. B triedy. Stretli sme tam tváre expertov, známych youtuberov, zažili sme niekoľko hodín zábavy i herný ošiaľ. Videli sme najvychytenejšie technologické novinky a trendy na jednom mieste.  Zakúpili sme si tiež lístky do tomboly, v ktorej sa žrebovalo o hodnotné ceny. Aké bolo naše prekvapenie, keď jedna z cien – tlačiareň v hodnote 200 eur, sa ušla aj našej škole.   
10.11.  Na košickej turňi Mestská časť Košice- Šaca v spolupráci s obcou Malá Ida a občianskym združením Tvorivá dielňa pripravili 10. novembra 2019 už 13. ročník súťaže pre deti v interpretácii ľudovej piesne. Súťažili deti zo Šace, z Poľova, Čane, Malej Idy i okolia. O hudobný sprievod sa postaral známy folklorista  Milan Rendoš. Súťažilo sa v troch vekových kategóriách. Prísť však mohli všetky deti, pre ktoré boli pripravené tvorivé dielne – pieskové obrazy, prívesky i  plastelinkovanie. Nechýbalo ani Divadlo v kufri bábkoherca Tomáša Plaszkého, ktorý je ním známy aj vo svete.  Ako to pre našich súťažiacich dopadlo? VÝBORNE!!! Radka Gerendová z ôsmeho ročníka sa umiestnila na 2. mieste a siedmak Šimon Kudlík obsadil nádherné 1. miesto.  
14.11.  KOMPARO pre 8. a 9. ročník  
14.11.  Štvrťročná hodnotiacu pedagogická rada  
18.11.  Rysavá jalovica – divadelné predstavenie pre IX. ročník  
18.11.Slávnostné otvorenie multifunkčného ihriska
18.11.Slávnostné odovzdanie  nových moderných učební polytechniky a biochémie
20.11.  TESTOVANIE žiakov 5. ročníka – T5  
21.11.  Svetový deň pozdravu Stačí pozdraviť aspoň desať ľudí a človek tým 21. novembra oslávi Svetový deň pozdravov (World Hello Day, WHD). Vhodné je aj poslať pozdravy poštou, napríklad aj predstaviteľom politického života či ďalším lídrom. Cieľom tohto svetového dňa je podporiť svetový mier a uvedomiť si potrebu osobného kontaktu s ľuďmi. V súlade s touto peknou myšlienkou sme aj my, žiaci školy, pod vedením pani učiteliek výtvarnej výchovy, vytvorili pozdravy pre blízkych ľudí a vyzdobili ňou nástenku v I. pavilóne.  
22.11.  Najväčší žrúti energie – zážitkové vyučovanie/ 3. a 4. Ročník  
22.11.  Detská atletika/ II. – V. ročník Veľkú výpravu nádejných mladých atlétov pod vedením pána učiteľa Petra Franka, presne 24, sme vyslali 22.11. do Spišskej Novej Vsi na už tradičnú súťaž detskej atletiky Spajkyho krajský pohár. V silnej konkurencii 19 tímov z celého Košického kraja sme nakoniec obsadili pekné piate miesto. Aj Spajkyho pohár nám odhalil nádejných atlétov, s ktorými chceme a aj budeme počítať v jarných súťažiach Detskej atletiky, ktoré vyvrcholia majstrovstvami Slovenska Detskej P-T-S v Šamoríne. Text a foto: Mgr.P. Franko    
23.11.  Majstrovstvá Slovenska v cezpoľnom behu Vrcholom tohtoročnej sezóny Detskej atletiky bol postup našich športovcov na majstrovstvá Slovenska v cezpoľnom behu, ktoré sa uskutočnili v nádhernom prostredí anglického parku kaštieľa Betliar. Žiaľ, šťastena nás opustila a tesne pred majstrovstvami sme museli kvôli zraneniam a chorobám vymeniť až troch členov tímu. Náš tím v zložení Terezka Kolesárová, Saška Janigová, Kristián Bokor a Tobias Novotný napokon obsadil 21. miesto.  Sklamanie? Určite nie! Veď sme postúpili medzi 24 najlepších tímov a strávili spoločne jedno krásne športové dopoludnie v spoločnosti najlepších atlétov Slovenska. A ako hovorí jedno známe športové motto, ktoré som si dovolil mierne poopraviť? „Nie je dôležité zvíťaziť, ale urobiť pre víťazstvo všetko, čo je v našich silách a možnostiach!“ Text a foto: Mgr. P. Franko  
23.11.  Majstrovstvá Slovenska  v halových viacbojoch všestrannosti  
26.11.  Triedne schôdze ZRPŠ  
27.11.  Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry – okresné kolo  
29.11.  Červené stužky –  Edukačná aktivita k svetovému dňu boja proti AIDS  
30.11.  Školský ples  

Október 2019

DÁTUMUDALOSŤ
4.10.  Deň úsmevu Svetový deň úsmevu sa oslavuje od roku 1999. Iniciátorom bol Harvey Richard Ball, ktorý v roku 1963 vytvoril „smajlíka“, symbol šťastia a dobrej vôle. Tento deň je určený na dobré skutky, dobrú náladu a na pochopenie sily úsmevu, ktorý robí naše dni krajšími. Aj  na našej škole sa stal zdrojom dobrej nálady. Snažili sme sa držať hesla tohto dňa, ktoré znie: „Vykonaj milý skutok. Pomôž jednému človeku k úsmevu.“ Naši žiaci si vybrali spolužiaka, ktorému sa snažili vyčariť úsmev na perách. Dúfame, že sa to podarilo.  
14.-18.10.  Týždeň zdravej výživy Aj v tomto roku sme sa  zapojili do  Svetového dňa výživy, pretože nám záleží na našom zdravom stravovaní. Pokúsili sme sa aj o „jedlé“ obrazy, na ktorých sme si zamaškrtili. Veď ovocie a zelenina sú zdrojom úžasných vitamínov.  Ako sa nám to podarilo, vidíte na fotozáberoch.  
20.10.  Šarkaniáda  
21.10.Deň jabĺčka
23.10.Testovanie pohybových predpokladov žiakov 1. ročníka
21.-25.10.  Zber papiera a PET vrchnákov  
24.10.  Viacboj – II. stupeň 24. októbra 2019 sa v telocvični ZŠ ČSA v Moldave nad Bodvou uskutočnil halový viacboj všestrannosti starších žiakov. Súťažiaci si zmerali sily v týchto disciplínach: člnkový beh, skok do diaľky z miesta, šplh na tyči a hod medicinbalom. V najmladšej kategórií sa Tobias Novotný z V.A umiestnil na 5. miesteNina Janočková z VIII.A skončila taktiež piata. V kategórii najstarších žiakov si naša deviatačka, Dominika Bartová, vybojovala 1. miesto. Zároveň postupuje na majstrovstvá Slovenska  v halových viacbojoch všestrannosti, kde si okúsi aj zručnosti v plávaní na 25 m. Termín konania – 23.11.2019 Liptovskom Mikuláši. Ďalší súťažiaci, ktorí podali tiež skvelý výkon boli: Kristián Bokor, Alexandra Janigová, Barbora Juhan a Alexandra Birošová  
25.10.  Viacboj – I. stupeň 25. októbra sa v telocvični ZŠ ČSA v Moldave nad Bodvou uskutočnili halové majstrovstvá okresu Košice – okolie vo Viacboji všestrannosti mladších žiakov. Súťažiaci si zmerali sily v šplhu na tyči, člnkovom behu, skoku do diaľky z miesta a v hode medicinbalom. V kategórií mladších žiačok sa najlepšie umiestnili Vasilisa Artyukh na 5. mieste  a Akari Dzuriaková na 6. mieste. V kategórií mladších žiakov zaujali výkony druhákov Filipa Filčáka a Martina Krajňáka. Text a foto: Mgr. P. Franko  
25.10.  Florbal – dievčatá II. stupeň 25.10.2019 sa uskutočnilo  predkolo florbalu žiačok na ZŠ Rozhanovce. Naše dievčatá v zložení: Nina Janočková, Saška Birošová, Minori Dzuriaková, Natália Rajňáková, Michaela Michalíková, Miroslava Vargová, Ivana Kozáková, Alexandra Janigová, Karin Poláková a Nina Kyselová sa pod vedením pani učiteľky Tatiany Takáčovej umiestnili na 2. mieste.  Prvé dva zápasy s Rozhanovcami a Družstevnou pri Hornáde skončili remízou, a keď potom posledný zápas domácich s Družstevnou skončil vyšším počtom gólov, tak bolo rozhodnuté.  
25.10.Mobilné planetárium – II. stupeň
29.10.SÚHRA – súťaž tímov žiakov 5. – 8. ročníka

September 2019

DÁTUMUDALOSŤ
2.9. Slávnostné otvorenie šk.roku 2019/2020
20.9.  BIELA PASTELKA – zbierka pre nevidiacich a slabozrakých Dňa 20.9. sme sa zapojili do verejnej charitatívnej zbierky – Biela pastelka, ktorú organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Dve šikovné deviatačky – Ivanka Kozáková a Dominika Bartová – s radosťou oslovili žiakov i učiteľov ZŠ. Možno aj vďaka ich milému úsmevu vyzbierali  do bielej pokladničky 208,06 eur. Veľká vďaka všetkým, ktorí ste prispeli!  
21.9.  Svetový čistiaci deň Vyhlasovateľom je medzinárodná iniciatíva dobrovoľníkov v zbere odpadkov, ktorej ambíciou je upratať svet, teda aj ,, UPRATAŤ (SI) SLOVENSKO ,, . Príbeh  Svetového čistiaceho dňa  sa začal v roku 2008 v Estónsku. Vtedy ešte – národné hnutie – „LET´S DO IT ,, – usporiadalo udalosť, na ktorej sa zúčastnilo 50.000 obyvateľov. Postupne sa zapojilo ďalších 156 krajín. Na Slovensku ide o druhý ročník. Svetový čistiaci deň – nie je iba o upratovaní, ale aj o komunite. Po celom svete sa do neho zapájajú mladí, starí, imobilní, bohatí, chudobní…. A to preto, že  DOSTALI MOŽNOSŤ POMOCŤ. Túto možnosť máme my všetci. A preto pri tejto aktivite určite platí výrok :  ,, Keď veľa malých ľudí, na veľa malých miestach, spraví veľa malých skutkov, až vtedy  sa svet začne meniť!“   
26.9.  Európsky deň jazykov V septembri  prebehol už 18. ročník Európskeho dňa jazykov. Aj my sme si ho pripomenuli na jednotlivých hodinách cudzích jazykov rôznymi zaujímavými a tvorivými aktivitami. Žiaci 8. a 9. ročníka napríklad vytvárali projekty na tému HIT – WORT (obľúbené slovo), ďalší žiaci z vytvorených projektov vytvorili prezentáciu, iní v skupinách spracúvali zaujímavosti o Nemecku. Európsky deň jazykov zavŕšili žiaci VI. A a VI. B triedy pod vedením pani učiteľky Ing. Silvie Tomčovej návštevou  divadelného predstavenia v anglickom jazyku ,,Smelý zajko v Afrike“. Predstavenie sa uskutočnilo v historickej budove Starej radnice v Košiciach.  
27.9.  Európska Noc Výskumníkov