69. Hviezdoslavov Kubín – okresné kolo ZŠ a OG Košice – okolie

29. a 30. marca 2023 privítal Átrium klub v Košiciach mladých recitátorov, na okresnej súťaži v umeleckom prednese prózy a poézie ZŠ a OG Košice – okolie  69. ročníka Hviezdoslavovho Kubína.

Ako po minulé roky, aj tento rok, sa z poverenia Regionálneho úradu školskej správy v Košiciach ujala organizácie naša Základná škola v  Malej Ide.

Je to dobrý pocit vedieť, že sa dnešní mladí ľudia nevenujú len mobilom, sociálnym sieťam či počítačovým hrám, ale aj príbehom ukrytým v knihách, aj veršom spletených do básni, aj rodnej reči, ktorou síce nehovorí veľa ľudí na svete, ale je to dar, ktorý každému z nás bol daný do vienka pri narodení, preto by sme si ho mali vážiť a pestovať. Mladí recitátori boli toho dôkazom.

Celkovo sa súťaže zúčastnilo 90 súťažiacich z 25 škôl v okrese. Viacerí prihlásení sa, bohužiaľ,  pre chorobu súťaže nezúčastnili.

Súťažné dni otvorila za organizátorov riaditeľka ZŠ Malá Ida  Mgr. Alžbeta Ličková. Slávnostného otvorenia a vyhodnotenia súťaže sa zúčastnil aj  zástupca starostu mestskej časti Košice – Západ  JUDr. Ing. Peter Huba, PhD, ktorý sa prihovoril všetkým prítomným a zvlášť mladým recitátorom. Víťazom jednotlivých kategórií slávnostne odovzdal knižnú odmenu.

K uvoľnenej atmosfére a dobrej nálade prispeli mladí akordeonisti Tadeáš Palko a Tobiáš Kall zo ZUŠ v Medzeve.

Výkony jednotlivých súťažiacich hodnotila odborná porota zložená so skúsených pedagógov. Pri hodnotení víťazných prednesov sa zamerala predovšetkým na kvalitu výberu textov, správnu interpretáciu a prozodické vlastnosti reči. Rozhodovanie o tom, kto postúpi do regionálneho kola a kto získa ďalšie ocenenia, nebolo vôbec jednoduché. V každej kategórii okrem hlavných cien udelila aj viacero čestných uznaní.

Výsledkovú listinu nájdete v prílohe.

Aj naša škola mala svojich reprezentantov, ktorým patrí poďakovanie za vzornú reprezentáciu a niektorým aj blahoželanie za umiestnenie, konkrétne:

Darja Mačingová – VII.B – 1. miesto a postup do regionálneho kola (III. kategória – poézia)

Terézia Kolesárová – IX.A – 2. miesto (III. kategória – próza)

Sára Jenčíková – VI.A – Čestné uznanie  (II. kategória – próza)

Všetkým účastníkom patrí veľké poďakovanie.