Turistický krúžok v prešovskom Solivare

Ani daždivý 5. november neodradil členov Turisticko-environmentálneho krúžku od návštevy blízkeho Múzea Solivar v Prešove.  Národnou kultúrnou pamiatkou  členov krúžku sprevádzal  pútavým výkladom sprievodca múzea. Žiaci prešli históriu ťažby soli  a to od vyhĺbenia jamy Leopold v roku 1572, cez rok 1752 keď sa zmenila technológia ťažby soľanky v  kožených mechoch pomocou gápľa, čerpadla poháňaného koňmi. Zaujímavé boli budovy  četerne – zásobníky na uskladnenie soľanky s ôsmimi drevenými nádržami s obsahom 1320 hl.  Žiaci videli turňu – zvonicu, ktorá plnila úlohu klopačky – oznamovala baníkom začiatok pracovnej doby. Zaujala aj rekonštruovaná centrálna hala,  v minulosti bola soľnou komorou, z ktorej sa distribuovala soľ. Touto potulkou žiaci získali množstvo nových informácií o ťažbe, výrobe a využívaní tohto „bieleho zlata.“