MAREC – MESIAC KNIHY

„Správne vidíme iba srdcom, čo je dôležité, je očiam neviditeľné.“ A. de Saint – Exupéry

Hoci azda každý vie, že marec je venovaný knihám, málokto tuší prečo. Marec bol za mesiac knihy vyhlásený v roku 1955, na počesť Mateja Hrebendu, ktorý sa narodil aj zomrel v marci.

Matej Hrebenda „knihy videl srdcom, nie očami“. Bol nevidiaci, no napriek tomu celý svoj život putoval po Slovensku a rozširovaním obľúbených kalendárov, šlabikárov, mluvníc, časopisov a kníh sa zaslúžil o to, že aj nevzdelaní a chudobní ľudia spoznávali knižnú kultúru.

Dnes úlohu Mateja Hrebendu plnia knižnice, ktoré sprístupňujú svoje knižné fondy čitateľom po celý rok. Naša školská knižnica pri tejto príležitosti svojim čitateľom odporúča:

1.       „Ja som Milan“ a „Ja som Ľudovít“ sú plnofarebné ilustrované knižky, ktoré približujú najmenším čitateľom život dvoch z najvýznamnejších osobností nášho národa. V knihe „Ja som Milan“ je použitý špeciálny typ písma vytvorený pre dyslektikov, ktorý zmierňuje množstvo sprievodných problémov pri poruchách učenia.

2.       „Strážkyňa slnka“ je „jarná kniha“, v poradí druhá zo série inšpirovanej ročnými obdobiami. Je to krásny príbeh pre deti aj dospelých s poučením. Oplatí sa v nej listovať aj preto, že je doplnená o nádherné ilustrácie Lisy Aisato.

3.       „Denník Anny Frankovej“ je komiksové vydanie najznámejšieho denníka vhodné aj pre mladších čitateľov. Formou komiksu a obrázkov pochopia aj deti závažnosť doby druhej svetovej vojny.

4.       „POZOR! Neotváraj túto knihu“ majú naši mladí čitatelia veľmi radi. Je vhodná pre deti, ktoré začínajú s čítaním, pretože stimuluje ich zvedavosť a nenásilne ich núti pokračovať v čítaní.

5.       „Milý denníček“ je séria kníh, ktoré vtipne opisujú život žiačky druhého stupňa, dianie v škole, kamarátov aj učiteľov. Medzi našimi čitateľkami majú knihy z tejto série veľký úspech.

6.       „Chlapci padli z višne, dievčatá z jahody“ je kniha od známej a obľúbenej autorky Gabriely Futovej, s ktorou sa naši žiaci mali možnosť aj osobne stretnúť na besede. Prináša zážitky tínedžerov podané z pohľadu chlapca aj z pohľadu dievčaťa, čím vznikajú dva rôzne opisy tej istej situácie. Nielen táto, ale aj ďalšie knihy G. Futovej v našom knižnom fonde sú plné napínavých a vtipných príbehov zo života.

Tešíme sa na vašu návštevu.