Potulky Turistického krúžku v Košiciach

Turistický krúžok započal svoju vandrovku v gotickom skvoste mesta Košice – v Kaplnke svätého Michala. Zaujímavé informácie žiakom sprístupnil turistický sprievodca – napr. je druhou najstaršou zachovanou stavbou v Košiciach. Kaplnka má také gotické prvky ako napr. Chrám Matky Božej v Paríži či Chrám sv. Víta v Prahe – a to kruhové okno – rozetu. Obdivovali sme až 600 rokov staré maľby, kamenné pastofórium i nádherné vitráže, náhrobné kamene vsadené do múrov i dierky v múroch, ktoré vraj spravili bosorky. Vstúpili sme i do jej podzemia – do kostnice, kde odpočívajú naši praprapra….prapredkovia. Ďalej sme si prezreli Košický zlatý poklad a Technické múzeum – v podzemí sme si prezreli ako prebiehala v  podzemí ťažba nerastných surovín. Zaujali nás štôlne s drevenou výstužou, rôzne stroje – škrabákový vrátok,  hrabľový dopravník, či banské vozíky.

Dávid Kövér, člen Turistického krúžku