Ponožková výzva
Prečo sa stal Svetovým dňom Downovho syndrómu 21. marec?
Downov syndróm je chromozomálna odchýlka, pri ktorej má človek o jeden chromozóm viac ako je štandardné u bežnej populácie. V každej bunke bežného človeka je 46 chromozómov usporiadaných v pároch, ktoré sú pre prehľadnosť očíslované od 1 po 23. Človek s Downovým syndrómom má však o jeden chromozóm viac, teda má 47 chromozómov. U človeka s Downovým syndrómom vznikne „porucha“ na chromozóme 21, keď sa namiesto páru (dvojice) vytvorí trojica. Pre názorné zobrazenie si predstavte, že v našom tele máme takú knižnicu plnú kníh – volajú sa chromozómy. Väčšina ľudí má v jednej poličke vždy dve rovnaké knihy. Ale u ľudí s Downovým syndrómom sa na 21. poličke objaví namiesto dvoch kníh ešte jedna navyše! A práve preto bol vybraný 21. marec – tretí mesiac v roku ako Svetový deň Downovho syndrómu.
V súčasnosti navštevujú slovenské školy žiaci s Downovým syndrómom, ktorým vďaka zmenám v legislatíve a posilňovaniu inklúzie vieme vytvoriť podmienky na plnohodnotné vzdelávanie. Inklúzia nie je len o prispôsobení sa – je o rešpekte k jedinečnosti každého dieťaťa a o vytváraní prostredia, v ktorom sa môže každý cítiť prijatý a podporený.
Naša škola sa aj tento rok zapojila do ,,Ponožkovej výzvy“, ktorá je inšpirovaná originalitou každého z nás a podobnosťou tvaru chromozómu s ponožkou. Obutím si ponožiek rôznych farieb sme vyjadrili spolupatričnosť a sympatie s ľuďmi so špeciálnymi potrebami, ktorí sú rovnako jedineční a sami sebou. Inklúzia nie je iba slovo, je to príležitosť pre každého z nás ako urobiť svet lepším, pestrejším a ľudskejším miestom.